GRONINGEN – Zowel gemeente Het Hogeland als de provincie Groningen dienden hiervoor bij Nationaal Programma Groningen een verzoek in. Zij zien de meerwaarde die het centrum na realisatie voor de regio Noordwest Groningen zal hebben. Niek Kuizenga, directeur-bestuurder van Stichting Werelderfgoedcentrum Waddenzee: “We zijn ontzettend blij met deze toekenning. Niet alleen omdat hiermee de uitvoering een grote stap dichterbij komt, maar vooral ook omdat eruit spreekt dat de gemeente en de provincie zien welke prachtige kans het Werelderfgoedcentrum biedt voor onze regio.”
Bijdrage aan maatschappelijke functies
De subsidie vanuit Nationaal Programma Groningen draagt bij aan het realiseren van faciliteiten en activiteiten voor een breed publiek: een iconisch en duurzaam (energieneutraal) gebouw, met een interactief ervaringscentrum gewijd aan de Wadden, een ontvangsthal met een toeristisch inspiratiepunt, horeca en winkel. Ook huisvest het een multifunctionele (project)ruimte en een onderzoekslab. Met het Zeehondencentrum Pieterburen als integraal onderdeel van de bezoekerservaring wordt het een innovatieve werkplaats voor de Wadden waar professionals, studenten en leerlingen uit de buurt kunnen werken aan projecten op het gebied van de Waddenzee en een duurzame toekomst. Het Werelderfgoedcentrum wordt een gastvrije ontmoetingsplek in de haven van Lauwersoog.
Effecten voor gemeente het Hogeland en de provincie Groningen
De komst van het Werelderfgoedcentrum draagt bij aan zowel de lokale economie als aan leefbaarheid, werkgelegenheid en (bewustwording) over natuur en klimaat.
Het zorgt voor directe en indirecte toename van werkgelegenheid in en rond het centrum. Ook het vestigingsklimaat in de haven van Lauwersoog krijgt een impuls.
Met de komst van dit centrum kan de bezoekersstroom jaarrond worden verspreid. Dit is gunstig voor lokale toeleveranciers,regionale horeca en recreatieve ondernemers in de regio.
Leer- en werkplekken
Werelderfgoedcentrum biedt voor regionale MBO- en HBO- opleidingen stages en leer/-werkplekken, bijvoorbeeld op het gebied van hospitality en vrije tijd. Het primair en secundair onderwijs in de provincie Groningen krijgt er een unieke plek bij waar leerlingen hands-on kennismaken met de unieke waarde van de Wadden.
Zeehondencentrum Pieterburen
Het Zeehondencentrum Pieterburen verhuist naar dit centrum en krijgt hiermee hoognodige eigentijdse faciliteiten. De missie van het Zeehondencentrum is een gezonde zeehond in een gezonde zee. De zeehond staat aan het einde van de voedselketen en is daardoor een belangrijke graadmeter van het welzijn van de Waddenzee. Door onderzoek naar zeehonden binnen het ecosysteem van de Waddenzee – bijvoorbeeld naar resistente bacteriën in hun darmen, of naar de invloed van microplastics op hun gezondheid – leren we meer over de zeehond maar ook over het ecosysteem als geheel, waarin alles met elkaar samenhangt.
Daarmee verschuift de aandacht van individueel dierenwelzijn meer naar de gezondheid van het gehele ecosysteem. En de mens kan daar een enorm verschil in maken. Dit verhaal kan het beste worden verteld op een unieke locatie: de haven van Lauwersoog. Een visserij- en jachthaven, waar wordt gewerkt, onderzoek wordt verricht en recreatie plaatsvindt. Nergens aan de Waddenzee is het zoeken naar een balans tussen natuurlijke waarden en mensenwerk beter voelbaar.
Voorwaardelijke toekenning
Een onafhankelijke adviescommissie toetste de aanvraag en bracht uiteindelijk een positief advies uit aan het bestuur van Nationaal Programma Groningen. De voorwaarde is dat de toekenning plaatsvindt wanneer de volledige financiering van het definitieve bouwbudget rond is.
Ingezonden