SELLINGEN, NEUDERSUM – In het kader van het verbinden maar ook het actief bezig zijn organiseerde de Vereniging Bevordering Toerisme Sellingen, in samenwerking met de fietsgroepen uit Neudersum, gisteren een ‘Twee Dorpen Smokkelroute‘.
De route van 28 kilometer voerde door de Nederlandse en Duitse grensstreek. De 105 deelnemers uit Nederland startten in Sellingen en de 45 Duitse deelnemers bij een school in Neudersum. Onderweg waren er twee “grenscontroles”. Iedere deelnemer kreeg na afloop van de fietstocht een oorkonde uitgereikt.
Aanleiding voor dit mooie initiatief was de opening van een fietsknooppunten route en een smokkelroute in Neudersum aan de grens in Duitsland in april j.l. Meerdere initiatieven zijn in ontwikkeling in het gebied Neudersum om wandel en fietsknooppunten aan de grens af te stemmen met de knooppunten routes aan de Nederlandse zijde. Ook wordt nagedacht over een mogelijkheid om ergens in dat gebied een nieuwe fietsverbinding of grensovergang te creëren.
Sommige fietsgroepen uit Duitsland werden al vaker gesignaleerd in de omgeving van Sellingen. Door wat navraag te doen ontstond er contact en vervolgens kwam het tot een gezamenlijke organisatie van deze fietsroute. Uit al deze initiatieven mag geconcludeerd worden dat er behoefte is aan meer samenwerking en meer noaberschap als het gaat om de inwoners aan beide kanten van de grens, maar vooral ook om het toerisme in deze gebieden te bevorderen door dit soort activiteiten.
Dat de smokkelroutes in trek blijken werd al vaker opgemerkt in de regio, maar ook op andere plaatsen. Kennelijk is er een nostalgische behoefte aan het ontstaan om te ervaren wat de smokkelaars vroeger voor spannende sluiproutes moesten bedenken om aan hun waren te komen. Nu is dit niet meer nodig omdat bijna alles vrij in en uit te voeren is. Misschien is het wel juist dáárdoor dat er zucht naar spannende avonturen aan het ontstaan is.
‘De Twee Dorpen Smokkelroute.’ kon ook tot stand kon komen door de medefinanciering van het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling ( EFRO ) in het kader van het Interreg-programma Deutschland-Nederland.
Foto’s: Johannes Velthuis
