De eerste museumnacht in Westerwolde was een groot succes en krijgt een vervolg

Een T-Rex bestuderen bij fakkellicht, dwalen met een zaklantaarn door een verduisterd museum, of luisteren naar Gregoriaanse zang in een eeuwenoud klooster. De eerste editie van de Museumnacht Westerwolde was afgelopen zaterdag een doorslaand succes, met zo’n 500 bezoekers, en schreeuwt om een vervolg.

Zeven musea in de gemeente Westerwolde hielden hun deuren tot in de vroege uurtjes open onder het thema ‘Stap in een andere wereld’. Het initiatief, dat zich richtte op zowel nieuwe als bestaande bezoekers, bood een totaal andere ervaring dan een standaard museumbezoek overdag.

Volgens de organisatoren waren de reacties overweldigend positief. De sfeer, het mystieke van de duisternis en de speciale activiteiten hebben veel mensen uit de regio op de been gebracht.

Waarom dit nachtelijke avontuur zo goed werkte
Het succes van deze eerste editie zat hem niet alleen in wat er te zien was, maar vooral in hoe het werd gepresenteerd. De samenwerking tussen de zeven locaties (Klooster Ter Apel, Kamp de Beetse, Vesting Bourtange, Burcht Wedde, Landgoed Tenaxx, MOW en Vestingmuseum Oudeschans) was cruciaal.

Deze soepele ervaring is essentieel in een tijd waarin mensen gewend zijn aan snelheid en efficiëntie. In de digitale wereld is alles gericht op gemak. De moderne consument, of die nu een ticket boekt of online vermaak zoekt, wil geen frictie. Ze verwachten dat iets meteen werkt.

Deze verwachting wordt sterk gevoed door de online entertainmentindustrie. In die wereld draait alles om direct resultaat. Consumenten zoeken daar bijvoorbeeld actief naar termen als snelle uitbetaling casino zonder Cruks, wat simpelweg een synoniem is voor ‘een ervaring zonder gedoe’. Het gaat om de belofte dat als je iets wint, je niet dagen hoeft te wachten op je geld. Het is die garantie op een snelle, efficiënte afhandeling die bepaalt of een platform succesvol is.

Deze moderne verwachting van een naadloze ervaring, die online de standaard is, vertaalt zich steeds meer naar fysieke evenementen. De Museumnacht Westerwolde speelde hier perfect op in. Het was geen ingewikkelde speurtocht met allerlei barrières, maar een sfeervol, toegankelijk avontuur. Bezoekers konden makkelijk van de ene ‘parel’ naar de andere hoppen, wat de drempel verlaagde en het plezier verhoogde.

Een brullende T-Rex in het donker van Wedde
Een van de drukst bezochte locaties was Landgoed Tenaxx in Wedde. De rit ernaartoe, over smalle weggetjes zonder lantaarnpalen, zette direct de toon. Bij de poort werden bezoekers begroet door een angstaanjagend (en door beweging geactiveerd) gebrul van een T-Rex.

Binnen in het Dinosaurium, geopend in 2022, stond beheerder Heleen Oudemans (75) kalm onder een gigantische replica van een Mosasaurus. Ze vertelde vol passie over het landgoed, dat zij en haar vorig jaar overleden echtgenoot Wouter Oudemans in 2004 stichtten op 30 hectare voormalige aardappelgrond.

Het landgoed kreeg de naam Tenaxx, afgeleid van het Latijnse ’tenax’ (volhardend), waarmee de grootvader van haar man zijn brieven ondertekende. Er worden veel vaker feesten gehouden. Het echtpaar plantte duizenden bomen, waaronder ‘de grootste collectie treurbomen ter wereld’. “Wist u dat sommige bomen levende fossielen zijn?”, vertelde Oudemans. “We kozen voor de combinatie van bomen en dinosauriërs om de evolutie van beide te laten zien.”

Fakkels, ‘Jurassic Park’ en de oversteek naar Bourtange
Buiten, in het Dinopark, liepen bezoekers gewapend met fakkels langs de 35 levensgrote sauriërs. Jan Moed (26) uit Oude Pekela en zijn vriendin Ilse Johannes (24) vonden het een “aparte ervaring, zo in het donker”.

Jan gaf lachend toe dat hij niet per se iets met dino’s heeft. “Ik ben hier al zo vaak langsgereden, maar ik was er nog nooit geweest. Nee, de film Jurassic Park heb ik ook nog nooit gezien.” Na hun bezoek aan de dino’s vertrok het stel naar de volgende locatie: Vesting Bourtange, waar ook live muziek en geopende winkeltjes waren.

Dwalen met een zaklantaarn in Bellingwolde
Een heel andere, maar net zo sfeervolle ervaring was er in het MOW Museum Westerwolde in Bellingwolde. Hier was het licht tot de laagste stand gedimd om het thema ‘verdwalen’ recht aan te doen.

Oud-biologiedocent Henk Kamstra (83) en zijn vrouw Anneke (81) uit Ter Apel doolden met een zaklantaarn door de zalen. De lichtbundel dwong hen om de kunstwerken, zoals het ‘Zonder doel of richting’ van Menno Bijleveld (gemaakt met zijn voeten in het slik), van heel dichtbij te bestuderen.

Henk gaf eerlijk toe dat hij er niet alleen voor de kunst was. “Ik ben hier ook om te luisteren naar de muziek van een oud-leerling van mij.” In de ontvangstruimte speelde het country-trio K2, met de broers Bart en Evert Kruizinga. “Bart zat bij mij in de klas,” aldij Kamstra. “Het klinkt wel goed.”

‘Cultuur leeft in Westerwolde’
De organisatoren kijken terug op een zeer geslaagde avond. Hesther Bakker van het MOW telde ruim honderd bezoekers, terwijl Kamp De Beetse er zestig had en het Klooster Ter Apel, met Gregoriaanse zang en een biercollege, de koploper was met 250 bezoekers.

“We hoorden van veel bezoekers terug dat een bezoek ‘s avonds toch een heel andere ervaring is en dat is precies wat we wilden bieden,” aldus directeur Marjan Brouwer van het Klooster. Ze benadrukte het belang van de samenwerking: “Het is goed voor de gemeente, goed voor de regio en het laat zien dat cultuur leeft in Westerwolde.”

Hendri Meendering, namens alle zeven musea, bevestigde dat de plannen voor een tweede editie al gemaakt worden. “Het wordt heel erg gewaardeerd, dus het is sowieso voor herhaling vatbaar. Het zal ook weer in deze periode van het jaar zijn.”

Op het beeldmateriaal op de website van RTV Westerwolde rusten auteursrechten.